V organizaciji Mednarodnega zdravstvenega foruma ZF  bo v torek, 22. 8. 2023, ob 10.00 uri, v predavalnici P18, potekalo predavanje, na katerem bosta gostujoča predavatelja predstavila temi: Phase separation and electric field responses of anionic lipid membranes: a coarse-grained molecular dynamics study ter Effect of charged lipids on the dynamics of water molecules and ions by molecular simulations.

Predavala bosta doc. dr. Hiroaki Ito (Department of Physics, Graduate School of Science, Chiba University, Japonska) ter izr. prof. dr. Yuji Higuchi (Research Institute for Information Technology, Kyushu University, Japonska).

Vljudno vabljeni.