Nespečnost je eden od pogostih izzivov sodobnega človeka; slej ko prej jo izkusi vsakdo izmed nas. Ker ima kronična nespečnost neželene posledice za na naše zdravje, je dobrodošlo poznati tehnike, s katerimi si pomagamo do kakovostnejšega spanca še preden občasne motnje spanja postanejo stalna težava.

Kot najučinkovitejši pristop pri zdravljenju nespečnosti se je uveljavila kognitivno-vedenjska terapija, katere sestavni del so tudi tehnike sproščanja, saj je nespečnost pogosto povezana s stresom. Ozaveščanje skozi gib po metodi Feldenkrais nas med počasnim, nežnim gibanjem in usmerjanjem pozornosti navznoter uči čuječnosti in zavedanja lastnega telesa ter spodbuja aktivacijo parasimpatičnega živčevja, kar nas vodi v sproščenost in umirjenost. Z osredotočanjem na občutke in zaznave v telesu med gibanjem preusmerimo misli in se odklopimo od vsakodnevnih skrbi.

Spoznajte moč majhnih, preprostih, lahkotnih gibov, ki vam lahko spremenijo življenje na bolje.

Poslušajte 1 minutno predstavitev.

KAJ
Štiri srečanja, sestavljena iz uvodnega predavanja oziroma pogovora ter daljše in krajše lekcije ozaveščanja skozi gib.

Ponedeljek, 22. januar 2024: ODVRŽEM BREMENA
18.15 - 18.45 O metodi Feldenkrais in nespečnosti
18.45 - 18.55 Odmor
18.55 - 19.40 Ozaveščanje skozi gib (daljša lekcija): Sproščanje ramen in prsnega koša
19.50 - 20.15 Ozaveščanje skoti gib (krajša lekcija): Ustvarjanje prostora

Ponedeljek, 29. januar 2024: ZADIHAM SVOBODNEJE
18.55 - 19.40 Ozaveščanje skozi gib (daljša lekcija): Vdih sprostitve
19.50 - 20.15 Ozaveščanje skozi gib (krajša lekcija): Dihalni prostorčki

Ponedeljek, 5. februar 2024: IGRAM SE S PRSTI IN DLANMI
18.55 - 19.40 Ozaveščanje skozi gib (daljša lekcija): Nežni prsti
19.50 - 20.15 Ozaveščanje skozi gib (krajša lekcija): Mehki stiski

Ponedeljek, 12. februar 2024: MIŽIM IN SPIM
18.55 - 19.40 Ozaveščanje skozi gib (daljša lekcija): Sproščene oči
19.50 - 20.15 Ozaveščanje skozi gib (krajša lekcija): Za lahko noč

Izvajalka si pridržuje pravico do spremembe programa.

ZA KOGA
Delavnica je namenjena vsem, ki želijo:
- spoznati pristope za sproščanje in umirjanje pred spanjem,
- izkusiti moč počasnega, nežnega gibanja z zavedanjem, ki telo sprosti in hkrati poveže v skladnejšo gibalno celoto,
- odkriti svoje potenciale in notranjo moč za spremembo življenja na bolje.

KJE
V živo na Zdravstveni fakulteti ter preko spleta (ZOOM).

O IZVAJALKI

Mateja Pate

Dr. Mateja Pate, dr. vet. med., je certificirana Feldenkrais pedagoginja, ki je diplomirala na Feldenkrais Institut Wien (Avstrija) pod vodstvom psihoterapevtke in svetovno uveljavljene Feldenkrais pedagoginje Donne Ray. Svoje znanje neprestano nadgrajuje z dodatnimi izobraževanji doma in v tujini. O metodi Feldenkrais je napisala več člankov, o koristih gibanja z zavedanjem pa je v obliki praktičnih delavnic predavala na različnih ustanovah (Akademija za glasbo UL, Veterinarska fakulteta UL, Univerza v Novi Gorici, Ljudska univerza Ajdovščina, Center za krepitev zdravja Ajdovščina …). Za vse, ki metodo Feldenkrais šele spoznavajo, je pripravila brezplačni e-priročnik Prvi koraki do gibanja z zavedanjem.

O avtorju metode Feldenkrais. Dr. Moshe Feldenkrais (1904-1984), jedrski fizik in mojster borilnih veščin, eden od pionirjev somatike, je um in telo dojemal kot neločljivo celoto. Kar se zgodi v enem, se zgodi v drugem. Telo vpliva na um, misli in čustva pa vplivajo na naše telo. Vsakemu čustvenemu stanju ustreza osebni vzorec mišične kontrakcije. Zato lahko spremenimo naše čustvene izkušnje prek gibanja z zavedanjem, s katerim spremenimo mišične vzorce. Feldenkrais je bil mnenja, da so človekovi notranji procesi izzvani z zunanjimi vplivi ali pa s pozabljenimi bolečimi izkušnjami iz preteklosti. Predpostavljal je, da ima izboljšana živčno-mišična funkcija pozitiven vpliv ne le na gibanje, temveč tudi na počutje in mišljenje, zato ima odprava motenih telesnih vzorcev ugoden vpliv na zmanjševanje tesnobe. Ta holistični pristop njegovo delo razlikuje od drugih pristopov k delu s telesom. Metoda, ki se danes imenuje po njem, je unikatna mešanica spoznanj različnih znanstvenih ved. O svojem delu je napisal več knjig.

PRIJAVA

Število mest je omejeno, zato si pridržujemo pravico do morebitne predčasnega zaključka zbiranja prijav.

KOTIZACIJA 160 EUR z DDV za vse štiri delavnice. Vključuje štiri krajše zvočne posnetke ozaveščanja skozi gib.

Mnenja udeležencev preteklih Feldenkrais delavnic
Po srečanjih sem spala kot ubita.
Počasen ritem lekcije me je zazibal v spanec, ki je bil vso noč zelo trden.
Prijetno vzdušje in umirjenost.
Odlično počutje.
Sprostitev.
Mir, osredotočenost, odmik.
Umiritev, sprostitev, večja gibčnost in zavedanje svojega telesa in miselnih procesov.
Pomen sprostitve, da si znaš prisluhniti in vzeti čas samo zase.